Wszystkie elementy architektury lub przedmioty wykonane z drewna znajdujące się na zewnatrz, podlegaja naturalnemu procesowi starzenia się i destrukcji. Dlatego radzimy Państwu skorzystać ze środków do ochrony, dekoracji lub leczenia drewna. Wydłuży to znacznie ich żywotność i podniesie walory estetyczne.

Od właściwego i starannego przygotowania powierzchni zależy efekt końcowy wszelkich prac dekoracyjno-zabezpieczajacych. Wpływa to bezpośrednio na zmniejszenie zużycia materiałów malarskich, a więc pracochłonności i w efekcie końcowym kosztów całej operacji.

Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego, powierzchnię przeznaczoną do malowania starannie oczyścić z kory, łyka, ziemi, oleju, smaru, pleśni, wosku, grzybów, szkodników lub innych zanieczyszczeń. Usunąć należy odpryski wapna, cementu lub zaprawy murarskiej, pozostawione będą plamić drewno, mogą również wpływać na trwałość nanoszonych powłok.

Sinizny i przebarwienia spowodowane wilgocia można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność stosując specjalne do tego celu preparaty chemiczne, takich producentów jak Tikkurila, Altax lub Sadolin.